O NAMA

Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače nastala je iz Građanske inicijative SMOi, a kao reakcija na set izmjena zakona koji reguliraju obiteljski smještaj u RH.  Krajem 2024. 125.000 malih iznajmljivača našli su se pogođeni istovremenim povećanjem paušalnog poreza, uvođenjem poreza na nekretnine u kratkoročnom najmu, te nizu ograničenja i novih propisa oko iznajmljivanja u višestambenim zgradama, a sve s ciljem smanjenja turističkih kapaciteta u privatnom smještaju kako bi se povećao udio hotelskog smještaja, u skladu sa Strategijom razvoja turizma RH. Na zahtjev članova, građanska inicijativa postala je u veljači 2025. Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače.

 

TKO SMO?

Udrugu je osnovalo šest građana, malih iznajmljivača, a danas okupljamo male obiteljske iznajmljivače iz cijele Hrvatske, bilo da su na moru ili u unutrašnjosti, bilo da imaju kuću za odmor, sobu ili apartman – svi se zajedno borimo za pravo na dostojanstven život i pravedne uvjete poslovanja u hrvatskom turizmu.

 

OSNOVNI PODACI

Naziv: UDRUGA SPASIMO MALE OBITELJSKE IZNAJMLJIVAČE (SMOi)
Sjedište: Braće Baćić 14, Rijeka 51000
OIB: 59857932029
MBS: 6066704
IBAN: HR5924020061101267320
Kontakt: info@smoi.hr

 

TIJELA UDRUGE

Prema Statutu, Udruga SMOi ima sljedeća tijela:

  1. PREDSJEDNIŠTVO koje se sastoji od dva člana, predsjednika i dopredsjednika. Za prvog predsjednika izabran je Vedran Tomić iz Rijeke, osnivač GI SMOi, a za dopredsjednicu Hana Matić iz Splita. Oboje samostalno predstavljaju Udrugu SMOi, te iznose stavove i zahtjeve Udruge u javnost i medije.
  2. SKUPŠTINA – čine ju svi redovni članovi, a svaki redovni član ima pravo glasa. Skupština većinom glasova odlučuje o izboru Predsjedništva, tajnika i predstavnika u ostala tijela Udruge, te usvaja godišnji plan i izvještaje o radu Udruge.  Redovna skupština se održava najmanje jednom godišnje, a izborna skupština najmanje svake 4 godine.

Mandat Predsjedništva i svih dužnosnika u tijelima Udruge je 4 godine ili do ostavke/opoziva.

 

KOGA PRESTAVLJAMO?

Kao obiteljski iznajmljivači predstavljamo temelj hrvatskog turizma već više od stotinu godina. Zajedničkim djelovanjem svih malih iznajmljivača želimo osigurati pravednu budućnost za sve nas, bez obzira na to gdje se nalazimo ili koju vrstu smještaja nudimo. Pravo na rad i dostojanstven život ne smiju biti ograničeni nepravednim zakonima, a obiteljski iznajmljivači ne smiju biti diskriminirani u odnosu na druge oblike smještaja.

 

PROTIV ČEGA SE BORIMO?

Mi, mali obiteljski iznajmljivači, protivimo se restriktivnim mjerama koje otežavaju i nepravedno financijski opterećuju legalni privatni smještaj. Protivimo se tome da država naše nekretnine, koje su u funkciji gospodarstva i izvoza turističkih usluga, penalizira porezima i forsira u dugoročni najam, dok u isto vrijeme državne i nekretnine u vlasništvu državnih tvrtki zjape prazne ili se koriste za kratkoročni turistički najam. Protivimo se „nemoći“ institucija da reguliraju ilegalno iznajmljivanje i zahtijevamo penalizaciju nelojalne konkurencije, tj. iznajmljivanja na crno u nekategoriziranim objektima. Protivimo se „nemoći“ sustava da se uvede kontrola i red u iznajmljivanje „prijateljima i rodbini“ u objektima „nekomercijalnog smještaja“. Protivimo se tome da se na naša pleća svaljuje odgovornost za „priuštivo stanovanje“ u gradovima kao i odgovornost za smještaj stotina tisuća stranih radnika potrebnih za hladni pogon hotelske industrije u turističkim središtima. Protivimo se demonizaciji malih iznajmljivača kao krivaca za inflaciju cijena nekretnina, inflaciju cijena u turizmu i inflaciju općenito. Naš udio u stambenom fondu RH je manji od 5%, a naše prosječne cijene daleko su ispod prosječnih cijena hotela ili mobilnih kućica u kampovima. Štoviše, kao jedan od glavnih razloga za redukciju privatnog smještaja u korist hotelskog navodi se viša prosječna potrošnja po danu gosta u hotelu, gdje cijena smještaja igra najznačajniju ulogu.

Protivimo se pejorativnom nazivu „rentijeri“ jer naš prihod ne dolazi sam od sebe, bez aktivnog rada (što je definicija rentijerstva). Sav prihod od turističkog najma ostvarujemo vlastitim radom (upravljamo nekretninom, održavamo ju i popravljamo kvarove, čistimo, peremo i peglamo, ugošćavamo goste i pružamo im informacije i preporuke o sadržajima destinacije, upravljamo rezervacijama, obavljamo prijave i administraciju, vodimo promociju i reklamu). Za razliku od „rentijera“ koji ubiru mjesečnu najamninu, a režijske i druge troškove svaljuju na najmoprimce, mi snosimo sve troškove boravka, režija i održavanja, te uz porez plaćamo niz drugih pristojbi i nameta u ukupnoj vrijednosti značajno većoj od 8,4%.  Prihod od naših nekretnina služi za održavanje tih istih nekretnina, naš pristojan život,  školovanje djece, zdravstvene i druge usluge, te kao štednja za mirovinu. Mnogi od nas su umirovljenici, svoj život i životnu ušteđevinu investirali smo u nekretninu koju danas iznajmljujemo, kako ne bismo ovisili o mizernim mirovinama i milostinji koju Vlada RH povremeno dijeli umirovljenicima.

U Udruzi SMOi smatramo da kao temelj hrvatskog turizma i jedan od najznačajnijih generator prihoda od turizma mi, mali obiteljski iznajmljivači, zaslužujemo ravnopravno mjesto u razgovoru o razvoju hrvatskog turizma i pravedan tretman u odnosu na druge dionike turističkog tržišta.

 

 

 

 

MANIFEST UDRUGE SPASIMO MALE OBITELJSKE IZNAJMLJIVAČE (SMOi)

 

Svi mali iznajmljivači zajedno u borbi za svoja prava

Možda nismo jednaki, ali smo ujedinjeni! Da, poslujemo u različitim okolnostima, nudimo različit tip smještaja i dolazimo iz različitih dijelova Hrvatske, ali poslujemo legalno i pružamo smještaj našim gostima, te smo posvećeni izvrsnoj usluzi i zadovoljstvu gosta. Ne pristajemo na diskriminatorne podjele na nacionalnoj razini, jer mjesto prebivališta ne govori ništa o tome koliko je netko domaćin ili nije. 

 

Mali obiteljski iznajmljivač kao temelj hrvatskog turizma

Obiteljsko iznajmljivanje je dio naše povijesti i kulturnog nasljeđa, a gostoljubivost i sigurnost ključne su konkurentske prednosti hrvatskog turizma na globalnom tržištu. Očuvanje obiteljskog smještaja vitalno je za konkuretnost našeg turizma i budućnost lokalnih zajednica. Tradicija obiteljskog smještaja i postojanje malih iznajmljivača čini hrvatski turizam osebujnim, a doživljaj autohtonim u većoj mjeri od bilo kojeg oblika institucionalnog smještaja.

 

Zaštita stečenih prava i pravo na obavljanje djelatnosti bez dodatnih uvjeta

Postojeći iznajmljivači moraju zadržati svoja prava. Retroaktivna ograničenja koja otežavaju poslovanje su neprihvatljiva i protuustavna. Neprihvatljivo je da se postojeći iznajmljivači prisiljavaju na prikupljanje suglasnosti suvlasnika u zgradama, tim više što je suglasnost potrebna isključivo za kratkoročni najam, a za sve druge vrste djelatnosti nije. Pravo na pružanje smještaja u skladu s kategorizacijom mora biti zaštićeno za sve iznajmljivače koji su zakonito stekli dozvolu. Ova retrospektivna ograničenja nisu samo pravno problematična, već su i protuustavna jer stvaraju nepremostive prepreke već postojećim iznajmljivačima.

 

Pravo na rad i život na vlastitoj imovini

Legalni iznajmljivači moraju imati pravo na siguran prihod i opstanak na svojoj imovini. Nitko tko je zakonito kategorizirao svoj smještaj ne bi smio izgubiti to pravo. Svaka obitelj koja je legalno stekla dozvolu za obavljanje ugostiteljske djelatnosti mora imati pravo na prihod od imovine i opstanak na svojoj imovini. Ovo je ne samo temeljno ljudsko pravo, već i pitanje opstanka lokalnih zajednica.

 

Pravedno i razmjerno oporezivanje bez dodatnog financijskog opterećenja

Protivimo se drastičnim povećanjima poreza koji guše male iznajmljivače. Pozivamo na pravedno i održivo oporezivanje. Borimo se protiv „paketa poreznog linča“ koji uključuje povećanje paušalnog poreza i uvođenje poreza na nekretnine koje su u funkciji kratkoročnog najma, čime su obiteljski iznajmljivači dodatno financijski opterećeni. Vlada mora razmotriti pravednija rješenja i osigura pravedno oporezivanje koje neće opterećivati isključivo male iznajmljivače, dok se ostatak turističkog tržišta nalazi u  porezno povlaštenom položaju jer ne plaća porez na nekretnine.

 

Mjere za suzbijanje nelegalnog iznajmljivanja i zloupotrebe

Pravi problem nije legalni obiteljski smještaj, već neregistrirani i nelegalni smještaj koji raste galopirajućom stopom. Potrebna je stroža regulacija kako bi se suzbilo crno tržište. Prekomjerni turizam ne može se rješavati ograničavanjem legalnih obiteljskih iznajmljivača, već regulacijom nekomercijalnog smještaja, posebice onog u kojem strani vlasnici iznajmljuju nekretnine bez plaćanja poreza i doprinosa. Tražimo jasnu i učinkovitu regulaciju takvog smještaja koji koristi naše resurse i zarađuje na našoj infrastrukturi, a da pritom ne doprinosi lokalnoj zajednici niti hrvatskom gospodarstvu.

 

Održivi turizam koristi lokalnim zajednicama, a ne samo stranim investitorima i globalnim korporacijama

Tražimo održiv turizam koji podržava lokalnu ekonomiju i život lokalnih zajednica. Dok se obiteljskim iznajmljivačima nameću ograničenja i novi propisi, istovremeno se proširuju turističke zone i potiče otvaranje hotelskih kompleksa gdje lokalno stanovništvo teško može pronaći zaposlenje zbog preniskih plaća, a uvozni sezonski radnici većinu svog dohotka doznakama šalju obiteljima u inozemstvo. Održivi turizam je onaj koji podržava lokalnu ekonomiju i kulturu, a lokalne kulture nema bez autohtonog domaćeg stanovništva.

 

DA! razvoju hotelskog i drugog smještaja, NE! prikrivenoj apartmanizaciji i rasprodaji hrvatske obale

Prekomjerna apartmanizacija obale je činjenica, no njome ne upravljaju mali iznajmljivači već institucije i JLS.  Nije tajna da su vlasnici većine hotelskih lanaca strane korporacije koje većinu dobiti iznose iz Hrvatske, a za nove investicije obećali smo im čak 10 godina oslobođenje od poreza na dobit za „strateške projekte“. Nove „strateške“ investicije najčešće uz gradnju hotela podrazumijevaju i gradnju luksuznih rezidencija i/ili apartmanskih naselja, namijenjenih prodaji privatnim osobama, a uz mogućnost iznajmljivanja u sklopu hotela. Dakle, iz proračuna RH mi, hrvatski građani, sufinancirat ćemo izgradnju tisuća novih apartmana u stranom privatnom vlasništvu, iznajmljivat će se kao hotelski smještaj, a prihod od prodaje tih nekretnina i prihod od turističkog najma prvih 10 godina bit će neoporeziv! Ako tome pribrojimo i najavu dodjele koncesija za zatvorene plaže uz takva naselja, to znači nepovratni gubitak i rasprodaju najatraktivnijeg hrvatskog blaga – naše obale i otoka. Tko točno će zarađivati od takvog turizma, jer hrvatski građani i hrvatsko gospodarstvo očito neće!

 

Pozivamo vas da podržite našu udrugu jer svatko od nas ima pravo na rad, sigurnost i dostojanstven život. Borimo se zajedno za budućnost hrvatskog turizma koja se temelji na pravednim zakonima, poštovanju lokalnih zajednica i kulture. Zajedno možemo očuvati budućnost hrvatskog turizma!

 

 

 

 

 

"Turizam od kojeg hrvatski građani nemaju koristi ne treba ni postojati!”
info@smoi.hr
© 2025 SMOi. Sva prava pridržana.